filtrasyon sistemleri

Ekleyen: Oscar Su Arıtma Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)su arıtma

Filtrasyon sistemleri kum ve karbon filtre, Demir mangan giderim sistemi, ultra filtrasyon …

Kum ve karbon filtre

Sularda en belirgin kirlenme parametresi olan bulanıklık; suda askıda katı madde, organik madde, silis, tortu vb olduğunu göstermektedir. Bu kirleticiler fiziksel tortu filtrasyon üniteleri ile arıtılır.

Aktif Karbon; koku, tat, renk gideriminin yanı sıra organik kirliliklerin de gideriminde ve klor arıtımında kullanılmaktadır.Belirlenen saat ya da debide otomatik olarak yapılan ters yıkama işlemi ile aktif karbonun üzerinde biriken tortular temizlenir.Aktif karbon minerali 6 ay ila 12 ay arasında değiştirilmelidir.

Geri yıkama işlemleri tam otomatik kontrol valfleri ile insan müdahalesine gerek duymaksızın otomatik olarak yapılır. Filtre malzemesi tarafından tutulan kirlilik isteğe bağlı olarak;

Zaman kontrollü
Fark basınç kontrollü
Hacim kontrollü olarak giderilir.

Filtre gövdeleri %100 korozyona, paslanmaya ve 8 bar basınca dayanıklı, uzun ömürlü fiberglas katkılı propilen (FRP) oluşmaktadır. Tank iç yüzeyleri ısı ve kimyasaldan etkilenmez. İsteğe bağlı olarak tanklar paslanmaz çelik olarak da dizayn edilebilirler.

Kullanım Alanları:

Köy, kasaba, şehir içme ve kullanma suyu temininde,
Her türlü apartman, site ve toplu konutların içme ve kullanma suyu temininde,
Geniş kapsamlı eğlence komplekslerinin, hotel ve tatil köylerinin kullanım ve içme sularının merkezi filtrasyonunda,
Şişeleme ve dolum tesislerinin kaynak ve kuyu sularının filtrasyonunda,
Her çapta sanayi ve endüstri tesisinin ihtiyaç duydugu iyi kalitedeki proses suyunun temininde güvenle kullanilabilir.

Demir mangan giderim sistemi

Sularda çözünmüş halde bulunan demir ve mangan sarımsı kahverengi bir bulanıklığa sebep olur. Demir ve mangan minerallerinin, belirli değerlerin üzerine çıkması durumunda ve özel proseslerde, su ile çalışan makinelerin, tesisatın vb. sistemlerin zarar görmemesi için sulardan uzaklaştırılması gerekmektedir.

İstenilen debilerde dizayn edilebilen Demir – Mangan filtreleri suda bulunması muhtemel demir ve manganı oksidasyon / filtrasyon metotları ile sudan uzaklaştırır. Demir – mangan giderimi için kullanılan mineraller ile 5 ppm’e kadar demir, 2 ppm’e kadar mangan giderimi sağlanmaktadır. Filtrasyon mineralinin rejenerasyonu için herhangi bir kimyasala ihtiyaç duyulmaması sistemi diğer metotlara göre daha ekonomik kılmaktadır. Sulardan demir ve mangan giderimi amacı ile özel mineralli, otomatik olarak çalışan filtreler kullanılmaktadır.

Kullanım Alanları:

İçme suyu kullanımlarında
Proses suyu kullanımlarında
Yemek ve su fabrikaları, fırınlar, vb.
Tekstil sektörü,
Plastik sektörü,
Kağıt sektörü,
Deri sektörü

Ultra Filtrasyon

Aktif karbon filtre sistemleri

Aktif karbon filtreler, suda istenmeyen klor, renk, tat , koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılılan filtrasyon sistemleridir.

Aktif karbon filtreler, suda istenmeyen klor, renk, tat , koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılır. Aktif karbon kömürümsü ancak çok geniş yüzey alanına (1000-1500 m2/gr) sahip bir malzemedir.Aktif karbon filtrenin verimliğini, filtre yatağında kullanılan aktif karbonun özellikleri ve suyun filtrasyon hızının doğru seçilmiş olması belirler. Aktif Karbon Sistemlerde, suyun arıtılması esnasında filtrasyon mekanizmasının yanında absorpsiyon mekanizması da işlem yapmaktadır. Bu sebeple Aktif Karbon Filtreler fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir.
Aktif Karbon Filtreler, insan müdahalesine gerek duymaksızın tam otomatik olarak çalışır.Günde 15-20 dakika süre ile otomatik ters yıkama işlemini yapan Aktif Karbon Filtre bu şekilde kendisini yeniler.

Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, mineral yatağının bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Çünkü, aktif karbon organik maddeyi bünyesinde biriktirir ve eğer suda bakteri varsa bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.

Etiketler:, , , ,

Oscar Su Arıtma

Atık su arıtma yumuşatma havuz su arıtma endüstriyel reverse osmosis sistemleri kimyasallar yedek malzeme servis bakım montaj ve destek hizmetleri. Endüstriyel proje su arıtma sistemleri dış. tic. ltd. şti. Mustafa Kemal Paşa Mh., Mutlu Sk No:21, 34510 Avcılar/İstanbul, Türkiye Tel: (0212) 428 8574 Fax: (0212) 428 8576